معرفی کتابخانه

_____________________________________________________________________________________________________

کتابخانه مرکزي دانشگاه در مساحت 200 متر مربع با دو سالن مطالعه جداگانه خواهران و برادران در ساختمان شماره 2 (کلاس ها) واقع شده است.
جامعه استفاده کننده از اين کتابخانه اساتید، دانشجويان و کارکنان دانشگاه و بعضاٌ مراجعيني هستند که از دانشگاه ها و مراکز ديگر معرفي مي شوند. کتابخانه دانشگاه علم وفن ارومیه دارای 5500 جلد و 2588 عنوان کتاب می باشد.
سیستم امانت کتابخانه بسته می باشد و رده بندی موضوعات بر اساس نظام دیوئی است. جستجو کتاب از طریق دو سیستم کامپیوتری و با استفاده از نرم افزار پارس آذرخش انجام می شود و برای دستیابی به کتب مورد نظر راهنمایی در کنار دستگاهها نصب شده است.
عمده ترین فعالیت کتابخانه در طول روز اطلاع رسانی بصورت امانت کتاب و مواد کتابخانه ای و همچنین آموزش چگونگی استفاده از برنامه جستجوی کامپیوتری به دانشجویان می باشد از دیگر فعالیتهای کتابخانه که هر روز در کتابخانه انجام می شود ورود اطلاعات بخش امانت و همچنین جستجو ، بازیابی ، آماده سازی ، ذخیره و مهم تر از همه ویرایش اطلاعات کتابها و مواد کتابخانه ای است.
برای تهیه کتب مورد نیاز کتابخانه، طبق نیاز مکرر دانشجویان به برخی از کتب و نیز طبق فرمی که در اختیار اساتید دانشگاه و مدیران گروه ها قرار می گیرد، فهرستی از کتب مورد نیاز تهیه می شود پس از موافقت مسئولین و با توجه به میزان بودجه کتابهای مورد نیاز خریداری می شوند. کتاب های مورد نیاز عمدتاً از طریق خرید سالیانه از نمایشگاه بین المللی کتاب به مجموعه کتابخانه اضافه می شوند. برخی سازمانها مانند وزارت ارشاد اسلامی، ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر، اداره کل اوقاف و امور خیریه و تعدادی از مدرسین محترم و همچنین مسئولین، همکاران و دانشجویان کتاب هایی را به کتابخانه دانشگاه اهدا نموده اند.
نظر به اینکه کتابخانه یک کتابخانه دانشگاهی محسوب می شود قاعدتاً موضوعات کتابها و دیگر مواد کتابخانه ای جمع آوری شده در مخزن با توجه به رشته های تحصیلی دانشجویان است. موضوعات کتب موجود در کتابخانه بیشتر مربوط به رشته های عمران، مکانیک، برق، کامپیوتر، شهرسازی، ریاضی، حسابداری، مذهبی، تاریخی و روانشناسی می باشد.

مقررات عمومی استفاده از کتابخانه
قبول مقررات کتابخانه براي عضو شدن و تداوم آن ضروري است. بخشي از مقررات به شرح ذيل مي باشد:
1. هر عضو مي تواند به طور همزمان و براي مدت 15 روز 2 جلد كتاب به امانت بگيرد. فقط براي دانشجويان تحصيلات تكميلي 3 جلد براي مدت 15 روز امانت داده مي شود.
2. تا حد امكان از تأخير جدا خودداري فرمائيد در غير اين صورت در برگشت كتاب به ازاي هر روز 200 ريال جريمه براي هر جلد محاسبه خواهد شد.
3. براي تمديد كتاب مي بايست عضو ، كتاب مورد نظر را به همراه خود داشته باشد.
4. كتاب مرجع امانت داده نمي شود.
5. در صورتي كه كتاب درسي تشخيص داده شود كتابدار مي تواند مدت امانت را كاهش دهد.
6. در صورتي كه كتاب از قبل رزرو شده باشد تمديد نخواهد شد.
7. كتاب رزرو شده پس از بازگشت فقط براي مدت 48 ساعت در ليست انتظار قرار خواهد گرفت لذا در صورت عدم مراجعه رزرو كننده كتاب پس از انقضاي مهلت فوق در چرخه امانت قرار خواهد گرفت.
8. براي مدت تعطيلات عيد نوروزي تنها يك جلد كتاب به امانت داده مي شود زمان بازگشت كتاب بيستم فروردين هر سال خواهد بود.
9. در مدت تعطيلات تابستان به تعداد يك جلد كتاب براي مدت سه ماه به امانت داده مي شود. زمان بازگشت كتاب اول مهرماه هر سال خواهد بود.
10. سيستم امانت كتابخانه مركزي دانشگاه علم وفن بصورت قفسه بسته مي باشد و ورود كليه دانشجويان به مخزن ممنوع مي باشد. لذا در مواقع ضروري عضو با همراه داشتن معرفي نامه از استاد راهنماي مربوطه و با موافقت كتابدار مي تواند به طور حضوري از مخزن بازديد نمايد.
11. بخش مرجع و نشريات ادواري به صورت قفسه باز اداره مي شود، يعني اعضا مي توانند مستقيماً قفسه ها را مورد بازديد قرار داده و منابع دلخواه را در همان بخش مورد مطالعه قرار دهند. منابع مرجع و نشريات ادواري به امانت داده نمي شوند. لذا درصورت نياز با ارائه كارت دانشجويي در محل كتابخانه از آن زيراكس تهيه خواهد شد
12. رعايت شئونات اسلامي و مسائل اخلاقي در محيط كتابخانه ضروري است.
13. رعايت سكوت و ايجاد آرامش لازمه مطالعه و تحقيق است بنابراين حفظ سكوت در سالن ورودي و اتاق هاي مطالعه الزامي مي باشد.
14. از آوردن و صرف خوراكي ، خوابيدن، ايجاد سر و صدا به طوري كه سبب اخلال در نظم كتابخانه باشد خودداري شود.
15. استعمال دخانيات در داخل ساختمان و محوطه كتابخانه اكيداً ممنوع است.
16. استفاده از تلفن همراه در تالار ورودي و اتاق های مطالعه ممنوع مي باشد بنابراين لازم است در هنگام ورود تلفن همراه خود را خاموش و یا در حالت سایلنت قرار دهيد.
17. هرگونه كپي و عكسبرداري از منابع كتابخانه بدون داشتن مجوز ممنوع است.
18. تردد و تجمع بيش از حد معمول در سالن ورودي و اتاق های مطالعه ممنوع مي باشد.
19. عضو موظف است در نگهداري و حفاظت از كتاب اماني جديت تام داشته باشد. لذا در صورت مفقود شدن ويا وارد شدن خسارت به كتاب فارسي، عضو موظف است عين نسخه اماني را تهيه و به كتابخانه تحويل نمايد. در صورت عدم امكان تهيه بنا به هر دليل كتابخانه مجاز است 5 برابر قيمت فعلي كتاب را از عضو طلب نمايد. و در مورد كتاب لاتين قيمت پشت جلد به نرخ روز در بازار آزاد محاسبه و اخذ خواهد شد.
20. كتابخانه ملي جزء ميراث ملي و فرهنگي كشور است ، و نگهداري و حفظ آن وظيفه همگان مي باشد لذا با اعمالي چون خدشه دار كردن ميز و صندلي، آسيب رساندن به كتابها و منابع كتابخانه ، هر نوع خط كشي و علامت گذاري در منابع ، گذاشتن هر نوع وسيله از جمله قلم و... بين صفحات كتابها ، اختلال در سيستم هاي رايانه اي و موارد مشابه علاوه بر لغو عضويت ، برخورد قانوني نيز خواهد شد.
21. خروج كتابها و ساير منابع كتابخانه ممنوع بوده و علاوه بر لغو عضويت پيگرد قانوني دارد.

مدارک لازم جهت عضویت در کتابخانه
1- یک قطعه عکس 3×4
2- تکمیل فرم عضویت
3- پرداخت حق عضویت
4- به همراه داشتن کارت دانشجویی

دانلود فرم عضویت در کتابخانه

کلیه حقوق سایت متعلق به مؤسسه آموزش عالی علم و فن می باشد